Nejprodávanější produkty

Spouštíme to!

Spouštíme to!

Je předvečer židovského svátku Tubišvat. Připomínka patnáctého dne měsíce Švatu, Nového roku stromů, má původ v Talmudu. Letos vychází na 25. ledna, příští rok to bude 11. února. Oslava probouzející se přírody ve Svaté zemi je v náboženském kalendáři malým svátkem, společensky jde ale o stále oblíbenější a vítanou příležitost připomenout si důležitost ochrany životního prostředí. V Izraeli je Tubišvat spojen s vysazováním stromů a výlety do rozkvétajících sadů.

Během svátečního sederu je vhodné pojíst sedm plodů Svaté země, tedy pšenici, ječmen, fíky, datle, granátová jablka, olivy a hrozny. A také si připít vínem. Hned čtyřikrát. První sklenice bílého vína symbolizuje zimu, vegetační klid. V druhé se mísí bílé a červené víno tak, aby bílé převládalo. Ve třetí naopak převládá červené víno nad bílým. Druhá a třetí sklenice tak připomínají ústup zimy a nástup jara a léta. V poslední, čtvrté sklenici, je už jen červené víno, symbol slunečného léta.

Na sklonku roku 2015 se v knihkupectvích objevila kniha filosofa Rogera Scrutona „Piju tedy jsem – filosofův průvodce vínem“. Autor v ní mimo jiné říká: „Říká se, že víno je staré jako civilizace sama. Já bych raději řekl, že víno rovná se civilizace a rozdíl mezi civilizovanou a necivilizovanou zemí spočívá v tom, zda se tam víno pije, nebo ne.“. Víno se šířilo z jižního Kavkazu a opravdu zanechávalo nepřehlédnutelnou stopu v kultuře většiny velkých civilizací Středního a Blízkého východu a svou civilizační roli plní po světě dodnes.

Jsme rádi, že můžeme milovníkům vína v Česku (aj na Slovensku) nabídnout to nejlepší právě ze dvou zemí, které bezpochyby patří mezi kolébky vinohradnictví a vinařství. Obě na to v každém případě mají dost neprůstřelné papíry z nejvyšších míst. Po dvou letech slibů a následných čtrnácti dnech intenzivní práce spouštíme náš nový web a naplno také facebookový profil. Ať se vám u nás líbí a víno chutná. Le chajim (na život)! Kenac (na zdraví)!