Vinařské oblasti v Arménii

Klíčovou zemědělskou oblastí v Arménii je plošina při řece Arax na hranici s Tureckem pod biblickým Araratem. Jihozápadně, jižně a jihovýchodně od hlavního města Jerevanu se vedle dalších plodin pěstuje i vinná réva. Vinohrady se tu střídají především se sady meruněk, třešní, višní a dalších ovocných stromů. Vedle toho jsou zde pole s tabákem, zeleninou a obilninami. Mimořádně zajímavou oblastí je kraj Vajoc Dzor s nejstarší vinařskou obcí na světě Areni. Vinice tu provázejí sady broskví. Nejvýchodněji položeným vinařským regionem je Hadrut v Armény obydleném Náhorním Karabachu, který je podle mezinárodního společenství ovšem formálně součástí Ázerbájdžánu. Sovětské plánování v minulosti přisoudilo výrobu vína Gruzii, Arménie proti tomu produkovala ze svých hroznů především brandy. Arménskému vinařství neprospěla ani Gorbačovova perestrojka, za které byly jako prevence alkoholismu ve velkém ničeny vinohrady po celém Sovětském svazu, Gruzii a Arménii nevyjímaje. Arménské vinařství prožívá bouřlivý rozvoj v posledních letech. Dá se předpokládat, že s vývojem bude docházet i k dalšímu formálnímu dělení tamních vinařských oblastí.

Armavir

Region na jihozápadě Arménie mezi úpatími Araratu a Aragacu, nejvyšší hory na současném arménském teritoriu. Jde o rovinaté území s balvanitými půdami se sopečným podkladem. Většina hroznů z oblasti je i v současnosti využívána k výrobě brandy v celé řadě podniků, z nichž nejslavnější jsou asi Yerevan Brandy Company a MAP. Pionýrem moderního vinařství je v regionu společnost Tierras de Armenia. Ta je vlastníkem vinařství Armavir, které produkuje vína značky Karas. Karas je arménský termín pro kameninové nádoby, ve kterých se na území jižního Kavkazu tradičně vyrábělo a vyrábí víno (v Gruzii kvevri). V oblasti se daří nejen tradičním kavkazským odrůdám jako kangun, voskehat nebo rkatsiteli, ale také světovým varietám jako malbec, syrah, cabernet sauvignon, montepulciano, ancellota, chardonnay, viognier a dalším. Klima je vnitrozemské s velmi teplými léty a drsnými mrazivými zimami.

Vajoc Dzor

Nejřidčeji osídlený arménský kraj je známý středověkým klášterem Noravank, zapsaným na listině světového kulturního dědictví UNESCO, proslulými lázněmi Jermuk a také nejstarší vinařskou obcí na světě Areni. Vznik vinařství, nalezeného v jeskyni nad zákrutem řeky Arpa, se datuje 6200 let nazpátek. Současné vinice kolem obce Areni a sousední obce Rind šplhají až do nadmořské výšky 1600 metrů nad mořem a řadí se tak mezi nejvýše položené na severní polokouli. Průkopníkem moderního vinařství v regionu a v současnosti ve světě asi nejznámější moderní arménskou vinařskou společností je Zorah Karasí z obce Rind. Novým skvělým projektem je Hin Areni v centru obce Areni. Obě společnosti zpracovávají vzácnou lokální modrou odrůdu Areni Noir a blízce příbuzné odrůdy. Klima je vnitrozemské s horkými léty a s krutou zimou se sněhovými srážkami. Region je někdy pojmenováván také jako poušť Areni. Podklad je převážně sopečný.

Tavuš

Horský kraj severozápadně nad jezerem Sevan je někdy označován jako Arménské Švýcarsko. Na severu kraj sousedí s Gruzií. Vinice se v tomto kraji soustředí kolem Idževanu, hlavního města provincie. Jde o tradiční oblast s produkcí historických značek, na rozvoj moderního vinařství čeká (například ve srovnání s regionem Vajoc Dzor pozornosti investorů zatím uniká). Pěkná červená vína vyrábí vinařství Ijevan Winery přímo v Idževanu.

Hadrut

Hadrut je pohraničním regionem Arcachu (Náhorního Karabachu), de iure součásti Ázerbájdžánu. De facto je provincií Republiky Arcach (dříve Náhorní Karabach). Druhou co do velikosti, pátou co do množství obyvatel a první co do hornatosti. Známější než kvůli vinohradnictví a vinařství je díky jeskyni Azoch s nálezy pozůstatků života člověka v době kamenné. Většina místních vesnic je dosud silně poškozena válkou o Náhorní Karabach, která probíhala v letech 1988 až 1994. To se týká i obce Toch s moderní tradicí arcašských vinařských slavností. Nejvýznamnější modrou odrůdou je khndoghni. Půdy v regionu jsou převážně hnědé lesní vápnité, nebo jílovité s velmi pestrým geologickým podložím. Klima je vnitrozemské.